Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
04.10.2023

Uroczyste otwarcie polskiego pawilonu na Targach Książki LIBER w Madrycie [video]

Dziś rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki LIBER w Madrycie, na których Polska pełni rolę gościa honorowego. Jednak już wczoraj miała miejsce oficjalna inauguracja imprezy, a także otwarcie polskiego pawilonu targowego. Polską prezentację na najważniejszych targach branżowych hiszpańskojęzycznego świata przygotował Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie.

Międzynarodowe Targi Książki LIBER są najważniejszym wydarzeniem branży wydawniczej w Hiszpanii i hiszpańskojęzycznej części Ameryki Łacińskiej. Impreza odbywa się co roku, na przemian w Barcelonie i Madrycie. Targi skupiają wydawców, agentów literackich i innych uczestników nie tylko z Hiszpanii, ale z całego hiszpańskojęzycznego rynku wydawniczego. W tym roku szczególną rolę podczas Targów Książki LIBER odgrywa Polska, która jest gościem honorowym imprezy.

„Ogromnie się cieszę, że mamy okazję z pierwszej ręki poznać polski rynek wydawniczy, ale również programy translatorskie, które pomagają zacieśniać relacje między Polską i Hiszpanią. To dzięki nim ta »wymiana kulturalna« pomiędzy naszymi krajami jest w ogóle możliwa” – powiedział w Madrycie Miquel Iceta i Llorens, Minister Kultury i Sportu Rządu Hiszpanii.

Wczoraj wieczorem miało miejsce uroczyste otwarcie polskiego pawilonu zaprojektowanego przez pracownię architekta Jana Strumiłły. Polskie stoisko będzie przestrzenią do rozmów zarówno z wydawcami, jak i przedstawicielami Instytutu Książki. W programie zaplanowano część branżową – prezentacje i debaty, które będą okazją do wymiany doświadczeń z przedstawicielami hiszpańskiego i hiszpańskojęzycznego rynku książki. W ramach targów odbędzie się szereg spotkań związanych m.in. z rozwojem literatury dziecięcej, programami czytelniczymi czy nowymi technologiami na rynku książki. We współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie zorganizowane są również wydarzenia towarzyszące, dzięki którym uczestnicy będą mogli poznać bogatą ofertę kulturalną Polski, także pozaliteracką. Szczegółowy program polskiej prezentacji, przygotowany w języku hiszpańskim, można zobaczyć TUTAJ.

„Przyjeżdżamy, żeby opowiedzieć o doświadczeniach polskiego promowania i wspierania literatury. Promowania nie tylko samych książek czy autorów, ale także wydawców czy księgarzy – na przykład po to, żeby ratować małe, piękne i jednocześnie niezwykle kulturotwórcze miejsca. Hiszpanie chcą posłuchać, chcą dowiedzieć się jak my w Polsce to robimy. Przyjeżdżamy również po to, żeby opowiedzieć o tym, co jest ciekawego w polskiej literaturze, co warto polecić wydawcom. Chcemy, żeby polska literatura była czytana i żeby poprzez literaturę była rozumiana polska dusza, polska tożsamość. Żeby Polska nie była dla hiszpańskich czytelników tylko dziwnym krajem z utworu Calderona” – mówił podczas otwarcia polskiego pawilonu Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Prezes Stowarzyszenia Wydawców Hiszpańskich Daniel Fernández wskazywał, że związków między literaturą polską i hiszpańską – a także po prostu między Polską i Hiszpanią – jest więcej niż można by na pierwszy rzut oka przypuszczać.

„Można odnieść wrażenie, że Polska i Hiszpania to odległe kraje. Jednak kiedy się poznajemy okazuję się, że mamy wiele wspólnych cech: ważna pozycja rodziny w społeczeństwie czy wartości chrześcijańskie – tak więc jesteśmy bliżej niż nam się wydaje. Oczywiście mamy też związki na polu literackim. Najlepsze przykłady to »Rękopis znaleziony w Saragossie« Jana Potockiego, »Życie jest snem« Pedra Calderona de la Barki, ale nie brakuje ich również w literaturze najnowszej czy poezji Adama Zagajewskiego, nagrodzonego w 2017 roku Literacką Nagrodą Księżniczki Asturii. Mam też wrażenie, że nasze kraje łatwo się w sobie zakochują – kiedy Hiszpanie wyjeżdżają do Polski, wracają zachwyceni. Wiem, że działa to też w drugą stronę” – mówił Daniel Fernández, Prezes Stowarzyszenia Wydawców Hiszpańskich.

Na polskim stoisku o łącznej powierzchni 120 m2 zaprezentuje się 21 polskich wystawców z branży. Wśród nich znalazły się wydawnictwa, agencje literackie, drukarnie, instytucje kultury i inne podmioty związane z polskim rynkiem wydawniczym. Do Madrytu pojechali z nami: Adamada, ArtRage, BZGraf, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Domirea, DTAgency, Grupa Wydawnicza Foksal, Fundacja Historia.pl, inkBOOK, Międzynarodowe Centrum Kultury, Agencja KaBooks, Mamania / Grupa Wydawnicza Relacja, OZGraf, Papierowy Motyl, PKB GROT, Rosikon Press, Topo Sármata, Tytuł, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Poznańskie.

Na Międzynarodowych Targach Książki LIBER w Madrycie jest także prezentowana hiszpańska wersja tegorocznego katalogu „New Books from Poland”. W katalogu znalazło się 28 polskich książek, które zostały wydane w ciągu ostatniego roku. Zależało nam na jak największej różnorodności prezentowanych przez nas pozycji, dlatego w katalogu będzie można znaleźć występujące obok siebie powieści, zbiory opowiadań, literaturę faktu, a także komiks. Wśród autorów, których dzieła prezentujemy w tegorocznym katalogu znalazły się takie nazwiska jak m.in. Wiesław Myśliwski, Zyta Rudzka, Maciej Hen, Anna Goc, Rafał Kosik, Anna Piwkowska czy Andrzej Nowak. W związku z faktem, że hiszpańscy wydawcy od dawna interesują się także polską literaturą dla najmłodszych, na polskim stoisku jest także dostępny oddzielny katalog, który prezentuje najciekawsze dokonania z zakresu najnowszej polskiej książki dziecięcej.

Głównym celem obecności Polski w charakterze gościa honorowego na Targach Książki LIBER jest wzmocnienie obecności polskiej literatury w Hiszpanii. To także doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów na rynku latynoamerykańskim. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj gościem honorowym na targach LIBER są kraje z Ameryki Łacińskiej, wybór Polski jest zatem ogromnym wyróżnieniem.

Udział w targach LIBER w roli gościa honorowego wpisuje się w strategię wzmacniania obecności na rynkach zagranicznych w ramach trzyletniego cyklu. W ubiegłym roku Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie, zaś na 2024 rok planowane są kolejne inicjatywy utrwalające obecność polskiej literatury w Hiszpanii.

W tym roku Instytut Książki weźmie aktywny udział także w innym istotnym wydarzeniu w świecie hiszpańskojęzycznym – Międzynarodowych Targach Książki w meksykańskiej Guadalajarze, gdzie gościem honorowym będzie Unia Europejska.

***

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.